ماهواره اختصاصی داخلی برنامه ۹۰ ekhtesasi

ماهواره: اختصاصی داخلی برنامه ۹۰ ekhtesasi dakheli barname –

گت بلاگز اخبار اجتماعی انتصاب من به خاطر ژن خوب نبود!/ پرونده عضو شورای شهر یزد آزمونی جهت نظام است ، مولاوردی

روزنامه اعتماد با شهیندخت مولاوردی دستیارویژه رییس جمهور راجع به اقلیت ها و زنان مصاحبه کرده است.

انتصاب من به خاطر ژن خوب نبود!/ پرونده عضو شورای شهر یزد آزمونی جهت نظام است ، مولاوردی

مولاوردی: انتصاب من به خاطر ژن خوب نبود!/ پرونده عضو شورای شهر یزد آزمونی جهت نظام است

عبارات مهم : پرونده

روزنامه اعتماد با شهیندخت مولاوردی دستیارویژه رییس جمهور راجع به اقلیت ها و زنان مصاحبه کرده است.

انتصاب من به خاطر ژن خوب نبود!/ پرونده عضو شورای شهر یزد آزمونی جهت نظام است ، مولاوردی

بخشی از مصاحبه را می خوانید:

در ماجراي لغو عضويت سپنتا نيكنام از شوراي شهر يزد مشخصا مساله حقوق شهروندي مطرح هست. به عنوان دستيار ويژه رييس جمهور در حقوق شهروندي، چه مي توان كرد؟

از روز اول طرح مشكل آقاي نيكنام، پيگيري هاي مان شروع شد. با ساز و كارها و ابزار محدودمان تا جايي كه توانستم ارتباط برقرار كردم وتماس هايي حاصل شد. در هيات دولت هم مذاكره داشتم. گزارش مستندي در اين باره آماده كرده ايم كه به رئيس جمهور تقديم مي شود تا ببينيم چه تصميمي اتخاذ مي كنند. آنجا هم اشاره كردم بايد دولت موضع اتخاذ كند و نمي تواند سكوت كند، بايد موضع قاطع در اين باره گرفته شود تا ان شاءالله اين رويه هاي ناقض حقوق شهروندي و قانون اساسي فراگير نشود. امروز گزارش را ارسال مي كنيم.

روزنامه اعتماد با شهیندخت مولاوردی دستیارویژه رییس جمهور راجع به اقلیت ها و زنان مصاحبه کرده است.

تصور مي كنيد پرونده آقاي نيكنام آخر به چه نتيجه اي مي رسد؟

معتقدم اين پرونده يك آزمون جدي براي نظام هست. من اميدوارم كه اين عنوان با در نظر گرفتن مصلحت نظام به نتيجه خوبي برسد.

فرمانداري پایتخت کشور عزیزمان ایران مدتي است كه طرح جمع آوري كودكان كار و خيابان را با همكاري ساير دستگاه ها در دست اجرا دارد. بسياري از مددكاران اجتماعي و فعالان تشكل هاي مدني هم منتقد شيوه اجراي اين طرح اند. شما براي احقاق حق اين كودكان چه كرده ايد؟

فرمانداري پایتخت کشور عزیزمان ایران مي گويد اين طرح مصوبه شوراي اجتماعي كشور است كه تصميم گرفتند اجرا كنند. اوايل اعلام شد بهزيستي و شهرداري هم در اين طرح نقش داشته اند. من با آقاي ربيعي، وزير رفاه هم صحبت كردم. براي اينكه مراتب همدردي خودم را نشان بدهم به نشستي كه از سوي تشكل هاي غيردولتي برگزار شده است بود، رفتم و آنجا هم ديدگاه هاي خودم را مطرح كردم. بعدا البته مشخص شد بهزيستي هم خيلي موافق اين شيوه از جمع آوري كودكان نيست. با آقاي كردوني از وزارت رفاه هم جلسه داشتيم و در نهايت قرار شد يك كارگروه حقوق شهروندي در حوزه مسووليت هاي اجتماعي را تشكيل دهيم و اين طرح ها را رصد كنيم و پيش از بروز اين موارد نقض، ما پيشگيري كنيم. يك سامانه به نام پرتال حقوق شهروندي هم در حال طراحي است تا مردم بتوانند موارد نقض حقوق شهروندي را گزارش كنند.

انتصاب من به خاطر ژن خوب نبود!/ پرونده عضو شورای شهر یزد آزمونی جهت نظام است ، مولاوردی

شهرداري ها و شوراهاي شهر به عنوان بخش اصلي مديريت شهري محسوب مي شوند. مردم هم با آنها سرو كار زيادي دارند و گلايه هاي ارزش هم فراوان هست. براي رعايت حقوق شهروندي آنان در نهادهاي عمومي مثل شهرداري ها چه كرده ايد؟

من در اين باره با شهردار و شوراي شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران مكاتبه كرده ام. قبلا هم برنامه پايلوت مديريت محله محور در استانداري سمنان انجام شده است است كه مدل موفقي بوده و مي توان آن را به كشور تسري داد. از طرف ديگر قبلا وزارت دادگستري ٧٠ كلينيك حقوق شهروندي را در كشور راه اندازي كرده بود كه اين مراكز تعطيل شده است اند. داريم بررسي مي كنيم از ظرفيت كلينيك ها و همين طور سراي محله ها براي آموزش و ترويج حقوق شهروندي استفاده كنيم.

روزنامه اعتماد با شهیندخت مولاوردی دستیارویژه رییس جمهور راجع به اقلیت ها و زنان مصاحبه کرده است.

برخلاف اظهارنظر چند باره رييس جمهور و ابلاغ شرکت امور استخدامي براي تخصیص داده شده است ٣٠ درصد سمت هاي مديريتي به زنان، اين مصوبه هنوز هم اجرايي نشده هست. دلايل اين عملي نشدن چيست؟

برخي در دولت به شوخي يا جدي مي گويند اين مصوبه براي چهار سال است و انتظار نداشته باشيد ظرف چند ماه به نتيجه برسد. البته عنوان تعادل جنسيتي در انتصاب مديران، در برنامه ششم توسعه هم پيش بيني شده است هست. در قانون برنامه ششم چند محور براي توان افزايي زنان و دختران در همه سطوح و نيل به «جامعه دوستدار خانواده» پيش بيني شده است هست. اين عنوان را به عنوان برنامه رييس جمهور در دولت دوازدهم پيشنهاد داديم.

برآورد شد چقدر پست مديريتي داريم و چقدر از پست ها به زنان مي رسد؟

انتصاب من به خاطر ژن خوب نبود!/ پرونده عضو شورای شهر یزد آزمونی جهت نظام است ، مولاوردی

خانم ابتكار از ابتداي مسووليت ارزش به عنوان معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده اين را دنبال و از وزرا و استانداران پيگيري كردند و گزارش هايي هم تهيه شده است هست. جدول بندي و در هيات دولت گزارش كرده اند. در دولت يازدهم هم ما يك بانك اطلاعاتي مديران زن داشتيم. اين را هميشه مبناي برنامه ريزي خودمان قرار مي داديم. ولی براي پيگيري اش بايد همين مصوبه مبنا قرار گيرد. بانك اطلاعاتي هم به روز شود.

خود همين مصوبه اجرايش يك برنامه راهبردي مي خواهد كه راهكارهايش مشخص شود. اين را در معاونت امور زنان و خانواده بايد تدوين كنيم. در ماده ١٠١ برنامه ششم توسعه شاخص سازي حوزه زنان و خانواده به عنوان يك تكليف مشخص شده. يك سال بعد از شروع اجراي برنامه بايد اين شاخص ها ابلاغ شوند. سالي يك بار هم معاونت زنان قرار است ميزان تحقق اين شاخص ها را گزارش دهد. براي نخستين بار در ايران اين اتفاق مي افتد. قبلا شاخص هاي مشخصي نداشته ايم. الان وقت خوبي است كه اين شاخص ها مشخص و قابل اندازه گيري شود. در ارزيابي برنامه ها، شاخص هاي عدالت جنسيتي مورد توجه قرار مي گيرد و ارزيابي جنسيتي هم مثل ارزيابي زيست محيطي در برنامه ها مورد توجه قرار مي گيرد. اين عنوان در برنامه ششم توسعه پيش بيني شده است است.

حالا با اين اوصاف آیا وزرا دستور رييس جمهور را انجام نمي دهند؟

امتناع كه نمي كنند. در دستور كارشان قرار دارد. دير و سریع دارد ولی سوخت وسوز ندارد [مي خندد]

گفته مي شود برخي زناني كه منصوب مي شوند جزو ژن خوب ها هستند و گرنه زنان شايسته همچنان ناديده گرفته مي شود. هر چند در انتصاب هاي مردانه خيلي وقت ها همين ماجراي ژن خوب موثر هست. چقدر اين بحث را در حوزه زنان قبول داريد؟

البته همه ژن خوب ها در حوزه مردان منصوب مي شوند و تازه دارد صدايش در مي آيد. يك زماني شايد وابستگي فاميلي و سياسي زمينه اين انتصاب بود. ولی در سال هاي اخير اين را كمتر مي بينيم.

خود شما هم جزو ژن خوب به شمار مي رويد؟ چگونه به اين سطح از مديريت رسيديد؟

خودم هم اين پرسش را خيلي از خودم پرسيدم كه اينجا چه كار مي كنم. رزومه من روشن هست. در يك خانواده میانگین در شهرستان خوي به دنيا آمدم و تحصيل كردم. سال ٦٣ هم به دانشگاه شهيد بهشتي رفتم و در پایتخت کشور عزیزمان ایران ماندگار شدم. يك خوش شانسي هم داشتم كه سال ٦٥-٦٤ در جهاد دانشگاهي هسته هاي تحقيقاتي شكل گرفته بود؛ بحث حقوق زنان يكي از محورها بود و از همان جا به حقوق زنان علاقه مند شدم. مقاله در «زن روز» مي نوشتم و اين فعاليت ها تا امروز ادامه پيدا كرد.

واژه های کلیدی: پرونده | برنامه | خانواده | خانواده | رئيس جمهور | رييس جمهور | رییس جمهور | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz