ماهواره اختصاصی داخلی برنامه ۹۰ ekhtesasi

ماهواره: اختصاصی داخلی برنامه ۹۰ ekhtesasi dakheli barname –

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ۵ درصد بالاتر از سود بانکی ، جزئیات دریافت گواهی سپرده

از امروز همزمان با ۲۸ بهمن‌ماه بانک‌ها به مدت دو هفته انتشار گواهی سپرده ریالی و ریالی مبتنی بر ارز را در دستور کار خود قرار دادند.

۵ درصد بالاتر از سود بانکی ، جزئیات دریافت گواهی سپرده

جزئیات دریافت گواهی سپرده/ ۵ درصد بالاتر از سود بانکی

عبارات مهم : دریافت

از امروز همزمان با ۲۸ بهمن ماه بانک ها به مدت دو هفته انتشار گواهی سپرده ریالی و ریالی مبتنی بر ارز را در دستور کار خود قرار دادند.

به گزارش ایسنا، در جریان نوسان بازار ارز در چند ماه اخیر و زیاد کردن تقاضا جهت خرید دلار که موجب ایجاد عدم تعادل در قیمت ها شده است و قیمت دلار را تا مرز ۵۰۰۰ تومان هم پیش برد، یکی از دلایل مهم زیاد کردن حجم نقدینگی و هجوم به بازار ارز از سوی مردم جهت سرمایه گذاری نقدینگی موجود در دلار عنوان می شود. بر این اساس بانک مرکزی در روزهای اخیر بسته سیاستی سه گانه به منظور جذب نقدینگی و حرکت آن از بازار ارز به سمت شبکه بانکی، معرفی و جهت اجرا ابلاغ کرد. دو مورد از سیاست های مدنظر به دریافت گواهی سپرده اعم از ریالی و ارزی تخصیص داده شده است دارد.

گواهی سپرده ریالی با سود بالاتر از شبکه بانکی

۵ درصد بالاتر از سود بانکی ، جزئیات دریافت گواهی سپرده

برای گواهی سپرده ریالی جریان از این قرار است که متقاضی جهت خرید به شعب هر یک از بانک ها مراجعه کرده و بر مبنای مبلغی که در اختیار دارد سپرده گذاری می کند و بانک نیز در ازای آن سندی را تحت عنوان گواهی سپرده در اختیار مشتری قرار می دهد، ولی مابقی ماجرا تفاوت چندانی با حساب سپرده بانکی ندارد و حتی قیمت سود که اکنون جهت سپرده ها حدود ۱۵ درصد هر سال هست، جهت گواهی سپرده ۲۰ درصد تعیین شده است است.

در گواهی سپرده بانک در هر ماه به سپرده گذار سود ۲۰ درصد پرداخت می کند و اگر مشتری در هر وقت مایل به برداشت مبلغی از وجهی که بابت آن گواهی سپرده تهیه کرده باشد، ابطال آن مبلغ با سود ۱۴ درصد انجام می شود، ولی مابقی گواهی تا سر سال با همان سود ۲۰ درصد هست. البته سرکشی به بانک ها از این حکایت داشت که بعضی جهت جالب شدن عنوان ابطال را با سود ۱۶ درصد انجام می دهند.

از امروز همزمان با ۲۸ بهمن‌ماه بانک‌ها به مدت دو هفته انتشار گواهی سپرده ریالی و ریالی مبتنی بر ارز را در دستور کار خود قرار دادند.

گواهی سپرده ارزی چگونه است؟

اما گواهی سپرده مبتنی بر ارز یکی دیگر از طرح های بانک مرکزی است که از طریق بانک ها اجرایی می شود و مانند گواهی سپرده ریالی دو هفته مهلت انتشار دارد. شبکه بانکی مجوز دارد گواهی سپرده ریالی ارز را با سررسیدهای یک ساله و دو ساله منتشر کند.

روال دریافت گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز از این قرار است که متقاضی با مراجعه به بانک و اعلام درخواست جهت دریافت این گواهی که به عنوان نمونه بر مبنای دلار باشد قیمت میانگین دلار از وقت اعلام تقاضای وی تا یک ماه قبل در سامانه سنا مورد بررسی قرار می گیرد و گواهی بر مبنای این قیمت جهت سپرده گذار صادر می شود. البته دریافت مبلغ ریالی است و در وقت سررسید قیمت میانگین یک هفته قبل از آن در سامانه سنا مبنای پرداخت وجه سپرده گذاری شده است است که باز هم ریالی انجام می شود. اگر گواهی سپرده ارزی یک ساله باشد به آن سود چهار و دو ساله ۴.۵ درصد تعلق می گیرد. (سود سپرده گذاری ارزی شش درصد است)

همچنین اگر صاحب سپرده ارزی در زمانی قبل از سررسید منصرف شود و بخواهد گواهی را ابطال کند مبلغ آن با قیمت سود ۱۰ درصد کوتاه مدت در شبکه بانکی پرداخت خواهد شد.

۵ درصد بالاتر از سود بانکی ، جزئیات دریافت گواهی سپرده

واژه های کلیدی: دریافت | سود بانکی | سود سپرده | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz