ماهواره اختصاصی داخلی برنامه ۹۰ ekhtesasi

ماهواره: اختصاصی داخلی برنامه ۹۰ ekhtesasi dakheli barname –

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی هراس جمنا از بازگشت ناطق‌نوری به سیاست اصولگرایانه

چشم های زیادی از چپ و راست سیاست به شیخ ناطق نوری دوخته شده است هست، آیا مرد پشت پرده سیاست سالهای اخیر قرار است به میانه تصمیمات سیاست بازگردد؟ 

هراس جمنا از بازگشت ناطق‌نوری به سیاست اصولگرایانه

هراس جمنا از بازگشت ناطق نوری به سیاست اصولگرایانه

عبارات مهم : سیاست

هراس جمنا از بازگشت ناطق نوری به سیاست اصولگرایانه /شیخ نور، به اصولگرایان سنتی روی خوش نشان خواهد داد؟ /تحرکات معنادار ناطق قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری 96

چشم های زیادی از چپ و راست سیاست به شیخ ناطق نوری دوخته شده است هست، آیا مرد پشت پرده سیاست سالهای اخیر قرار است به میانه تصمیمات سیاست بازگردد؟

این روزها جهت خواستن او «ولوله» برپا شده است هست. روزی اصولگرایان دستی به نشان برطرف کدورت به سویش دراز می کنند، روزی هم اصلاح طلبان از خاطرات شیرین سال 92و 96 در عرصه انتخابات سخن به میان می آورند. چشم های زیادی خیره حرکات سیاسی او هستند، از کهنه سیاستمدار اصولگرا حرف می زنیم؛« شیخ علی اکبر ناطق نوری.»

هراس جمنا از بازگشت ناطق‌نوری به سیاست اصولگرایانه

او که بعد از اتفاقات شورای هماهنگی نیروهای انقلاب در سال 84 و صد البته سکوت هم قطارهای اصولگرایش در برابر تهمت های احمدی نژاد در مناظرات سال 88، عطای سیاست اصولگرایانه را به لقای بخشید و مسیر گوشه نشینی و سکوت را پیش گرفته بود، از همان روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال 92، باردیگر عبای سیاست را بر تن کرد، اینبار ولی مرد پشت پرده های انتخابات شد نه میدان دار عرصه انتخابات.

*بازگشت اعتدالی ناطق به سیاست

چشم های زیادی از چپ و راست سیاست به شیخ ناطق نوری دوخته شده است هست، آیا مرد پشت پرده سیاست سالهای اخیر قرار است به میانه تصمیمات سیاست بازگردد؟ 

حمایت او از حسن روحانی همان نقطه شروعی دوباره بود که موجب شد تا از شیخ نور در کنار مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، با لقب «سیاستمدار مدیر جمهور ساز» یاد شود او در رابطه با آن روزها گفته بود:« قبل از انتخابات ٩٢ بحث بر سر اين بود كه رييس جمهور چه كسي باشد؟ همه اين افراد به من اصرار مي كردند كه كانديدا شوم. يادم است كه يك روزي آقاي روحاني همين بحث را مطرح كرد كه آقاي هاشمي گفت: «خب شما هر دو بياييد.» آقاي روحاني گفت: اين طوري كه نمي شود و من هميشه نفر دوم فلاني بوده ام و ايشان اگر بيايد من حتما نمي آيم.» من گفتم: «بنده چون قطعا تصميم دارم نيايم بنابر اين شما بيا و اگر آمدي من حمايت مي كنم و تا اندازه اي هم كه از دستم بر مي آمد، وظيفه ام را انجام دادم؛ راضي هم هستم و براي موفقيت ايشان هم همواره دعا مي كنم.»

کمک او به حسن روحانی، محدود به سال 92 نشد، چه آنکه در فضای مشوش انتخابات 96 و زمانی که فوت آیت الله هاشمی، خلأیی جدی را ایجاد کرده بود، او باردیگر دست به کار شد و علی رغم توقع دوستان قدیمی اصولگرایش، تمام هم و غمش را جهت دوباره مدیر جمهور شدن دوست قدیمیش-حسن روحانی- گذاشت.

*کدام جناح زیر عبای شیخ نور جمع خواهند شد؟

حال که چند ماهی است از آن روزهای ملتهب انتخابات 96 گذشته و شیخ نور هم با دیدن حضور روحانی در ساختمان پاستور، خیالش راحت شده است هست، راه جدیدی را پیشرو خود می بیند.

هراس جمنا از بازگشت ناطق‌نوری به سیاست اصولگرایانه

در واقع بعد از حضور دوباره و البته پیروزمندانه ناطق در سیاست، او دیگر نه می تواند و نه می خواهد که به عقب و روزهای حضور کمرنگ سیاسی اش بازگردد. همین هم باعث شده است تا تمام قدم های ناطق- به خصوص بعد از انتخابات 96- زیر ذره بین سیاسیون چپ و راست برود، قدم هایی همچون استعفا از دفتر بازرسی رهبری پیش از انتخابات ریاست جمهوری و دیدار با رئیسی و روبرو شدن با علم الهدی بعد از 12 سال آنهم بعد از انتخابات ریاست جمهوری که هر کدام معنا و مفهومی در خود نهفته دارند.

همین هم تحلیلگران را به سمت و سویی برده است که بگوید «زمانه، زمانه نقش آفرینی و میان داری دوباره شیخ ناطق فرا رسیده است» مردی که از یک سو اصلاح طلبان از حضور و حمایتش جهت ائتلاف با مرد اعتدالی دولت یازدهم و دوازدهم خشنود هستند و از سوی دیگر هم اصولگرایان استخوان دار پالس های مثبتی را به سوی او روانه می کنند.

چشم های زیادی از چپ و راست سیاست به شیخ ناطق نوری دوخته شده است هست، آیا مرد پشت پرده سیاست سالهای اخیر قرار است به میانه تصمیمات سیاست بازگردد؟ 

چنانچه محمدرضا باهنر یکی از همان مردان قدیمی اصولگرا اخیرا در این رابطه گفته بود:« من همواره در محافل شخصی و از طریق رسانه ها از آقای ناطق خواسته ام که به فعالیت های سیاسی بازگردند البته بعضی ها احتیاط می کنند و می گویند به شرطی که ایشان به نفع اصولگراها کار کنند، بازگردند ولی من این مسئله را قبول ندارم. خاستگاه آقای ناطق اصولگرایی است و جناح ها هر قدر که لیاقت داشته باشند از حضور ایشان استفاده می کنند. ایشان در صحبت هایشان به من می گویند که من احساس وظیفه شرعی نمی کنم که به صحنه بیایم ولی من بازهم از آقای ناطق درخواست می کنم که احساس وظیفه شرعی کنند و تشریف بیاورند و بدانند که ما و امثال ما هیچ شرط و شروطی جهت ایشان نداریم.»

هر چند ناطق با پیشینه ای اصولگرایی در زمین سیاست بازی می کند ولی همانقدر که اصولگرایانی همچون باهنر به همراهی او خوشبین هستند، اصلاح طلبان هم به حمایت های او دلخوش کرده و حتی بنابر گفته احمد شیرزاد صورت اصلاح طلب«ناطق نوری از نظر تشکیلاتی ارتباط با جریان موسوم به اعتدال ندارد ولی ظاهر شخصیتی او اعتدالی است »

هراس جمنا از بازگشت ناطق‌نوری به سیاست اصولگرایانه

*چشمان دلواپس جمنا به نقطه وصل ناطق و اصولگرایان سنتی

اما در کنار این عنوان که ناطق نوری به کدام جناح چراغ سبز نشان می دهد؟ و اینکه باز هم در زمین اعتدالی ها نقش آفرینی خواهد کرد یا خیر؟ یک توصیه دیگر نیز قابل توجه است.اینکه فردی در قامت مهندس باهنر، از ناطق نوری درخواست کند تا بدون«هیچ شرط و شروطی» پای در کارزار سیاست بگذارد، شاید از جانب اصولگرایان سنتی و نزدیک به باهنر مورد قبول باشد ولی بدون شک از جانب «مردان جدیدالورود اصولگرا» چندان خوشایند نیست.

همان فرزندان اصولگرایی که چند سالی است از هیچ برنامه ای جهت شورش علیه پدران خود فروگذاری نکردند، حال که حرف هایی با ترجیع بند«شاید بشود» راجع به وصل ناطق و اشخاص سنتی اصولگرا به میان آمده هست، با نگاهی هراسان، نظاره گر این تعاملات تازه هستند.

مردان جمنا که با خیال موفقیت در انتخابات 96، نقش اشخاص سابقون اصولگرا را کمرنگ کردند و راه جهت اشخاص نوپا هموار ساختند، این روزها در دلشان آشوب هست. از یک سو آنها، با ساز و کار نامناسبشان موجب دلخوری مهره های آشنا شده است ای همچون باقر قالیباف و سعید جلیلی و از دست دادن آنها شدند و از سوی دیگر نیز، اکنون سخن از احتمال وصل ناطق و سنتی های اصولگرا به میان می آید. نکاتی که دست به دست هم داده و موجب شدند تا حتی حسین نجابت در قامت یکی از اعضای جمنا در لفافه از تلاش جهت جذب ناطق سخن بگوید:« جمنا نماینده اصولگرایان هستند. اگر فردی بخواهد در صحنه سیاست باشد، بایستی با اینها هماهنگ باشد. باید ببینیم آقای ناطق نوری ایشان را می پسندند یا خیر.»

در واقع جوانترهای اصولگرا که روزگاری بی هیچ واهمه ای صورت هایی همچون ناطق ، احزابی همچون موتلفه و تشکل هایی همچون جامعتین را به حاشیه رانده بودند،این روزها با چشمانی دلواپس تعاملات اضلاع این مثلت را نظاره می کنند، تعاملاتی که می تواند نسخه این فرزندان ناخلف اصولگرایی را جهت هر لحظه در عرصه سیاست بپیچد.

نامه نیوز

واژه های کلیدی: سیاست | سیاسی | بازگشت | اصولگرا | سیاسیون | انتخابات | اصلاح طلب | انتخابات 96 | اصولگرایان | اصلاح طلبان | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz